Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

Debata

Cykl debat WIDOKI NA PRZYSZŁOŚĆ 2019/2020

2019-2020
Ogród Botaniczny, Al. Ujazdowskie 4

"Widoki na przyszłość" to cykl debat, w którym eksperci i ekspertki wywodzące się ze środowiska Uniwersytetu Warszawskiego toczą dyskusję o średnio- i długofalowych scenariuszach na przyszłość Polski i świata. "Ludzie UW" prowadzą fascynujące badania o międzynarodowym znaczeniu, tworzą wpływowe firmy oraz instytucje, a także zmieniają otaczającą nas rzeczywistość poprzez działania społeczne i kulturalne. To właśnie oni tworzą przyszłość: Polski, regionu, świata. Prezentując ten ogromny potencjał intelektualny "Widoki na Przyszłość" pragną w wyważony i merytoryczny sposób wpływać na debatę publiczną.

Cykl debat w roku akademickim 2019/2020:

Moderator: 

Paweł Sulik, dziennikarz radia TOK FM zajmujący się problematyką społeczną i kulturalną. W swoich audycjach dużo miejsca poświęca rewolucji energetycznej, ochronie środowiska i problemom migracji. Autor programu radiowego „Los Polandos” poświęconego obcokrajowcom żyjącym w Polsce. Muzyk. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii UW.

Klub Absolwentów UW zaprasza na 2. debatę 3. edycji cyklu „Widoki na przyszłość” pt. Odpady, śmieci, resztki – czy kultura samoograniczenia się zmieni nasz świat?

Do udziału w cyklu zapraszamy całą społeczność UW (#JestemzUW) – absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.Jak mówimy o rzeczach, które posiedliśmy, wykorzystaliśmy i musimy się ich pozbyć? Czy należy tę kategorię z przedmiotów użytkowych rozciągnąć na wodę i powietrze? Czy świadomość kryzysu klimatycznego jest częścią opowieści o użytkowaniu zasobów? Jeżeli, to nie rozwiązania techniczne, ale zmiana wartości podług których żyjemy może spowolnić lub zatrzymać niekorzystne zmiany klimatu, to przyszedł czas na dyskusję o etyce. Po dekadach wychwalania wzrostu gospodarczego czy poprawy jakości życia pojawia się idea, aby to samoograniczenie było wiodącą ideą następnego stulecia. Czy czeka nas powrót maltuzjanizmu? W jakiej formie? Polityki jednego dziecka? Czy popularyzacja syntetycznego mięsa może realnie zmienić ilość emitowanych gazów cieplarnianych? Czy pojęcie „jednorazowy” stanie się stygmatyzujące? I w końcu kto oraz podług jakich zasad będzie decydował czy konsumpcja jest nadmierna? Czy można sięgnąć w poszukiwaniu nowego wzorca do protestanckiej etyki skromności czy raczej do filozofii „współodpowiedzialności” za świat? Jak wzmacniać solidarność krajów zachodnich z tą częścią świata, która odczuwa skutki naszej nadmiernej konsumpcji?

czas: 30.11.2020 w godzinach 18.00-20.00

miejsce: Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4

Klub Absolwentów UW zaprasza na 1. debatę 3. edycji cyklu „Widoki na przyszłość” pt. Polonez czy chocholi taniec – co Polakom w duszy gra? Edukacja muzyczna jako zapomniany element spójności społecznej. 

Czy państwo powinno opiekować się repertuarem i tworzyć opowieść o polskim muzycznym dziedzictwie? Czy do promocji kraju potrzebujemy więcej Ślaska i Mazowsza czy raczej Pendereckiego?  Skąd bierze się wielkomiejska moda na kursy oberków i białego śpiewu? Jak sprawić, abyśmy wszyscy grali i śpiewali, traktując to jako zajęcie wspólnotowe, tak jak ma to miejsce w przypadku narodów traktujących muzykę i taniec tożsamościowo – na równi z językiem?

czas: 3.02.2020 w godzinach 18.00-20.00

miejsce: Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4, oficyna, parter

bezpłatna rejestracja: https://evenea.pl/event/debata-klubu01-2020/

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?