Klub Absolwentów UWjest nas coraz więcej

Debata

Odpady, śmieci, resztki – czy kultura samoograniczenia się zmieni nasz świat?

30 listopada 2020
Ogród Botaniczny, Al. Ujazdowskie 4

Klub Absolwentów UW zaprasza na 2. debatę 3. edycji cyklu „Widoki na przyszłość” pt. Odpady, śmieci, resztki – czy kultura samoograniczenia się zmieni nasz świat?

Do udziału w cyklu zapraszamy całą społeczność UW (#JestemzUW) – absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.

Jak mówimy o rzeczach, które posiedliśmy, wykorzystaliśmy i musimy się ich pozbyć? Czy należy tę kategorię z przedmiotów użytkowych rozciągnąć na wodę i powietrze? Czy świadomość kryzysu klimatycznego jest częścią opowieści o użytkowaniu zasobów? Jeżeli, to nie rozwiązania techniczne, ale zmiana wartości podług których żyjemy może spowolnić lub zatrzymać niekorzystne zmiany klimatu, to przyszedł czas na dyskusję o etyce. Po dekadach wychwalania wzrostu gospodarczego czy poprawy jakości życia pojawia się idea, aby to samoograniczenie było wiodącą ideą następnego stulecia. Czy czeka nas powrót maltuzjanizmu? W jakiej formie? Polityki jednego dziecka? Czy popularyzacja syntetycznego mięsa może realnie zmienić ilość emitowanych gazów cieplarnianych? Czy pojęcie „jednorazowy” stanie się stygmatyzujące? I w końcu kto oraz podług jakich zasad będzie decydował czy konsumpcja jest nadmierna? Czy można sięgnąć w poszukiwaniu nowego wzorca do protestanckiej etyki skromności czy raczej do filozofii „współodpowiedzialności” za świat? Jak wzmacniać solidarność krajów zachodnich z tą częścią świata, która odczuwa skutki naszej nadmiernej konsumpcji?

czas: 30.11.2020 w godzinach 18.00-20.00

miejsce: Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4

Paneliści:

Blanka Kolago-Szymczak, założyciel i redaktor SLOW FIX BLOGA, miejsca, które zmienia postrzeganie pojęcia zrównoważonego rozwoju.
Aktywistka z ponad 10-letnim doświadczeniem w PR, w sektorze usług profesjonalnych; firm prawniczych, executive search i private bankingu.

– Obecnie próbuję zdefiniować, co oznacza życie w stylu green. Poruszam tematy w sposób dociekliwy i uczciwy, w tym dotyczące zrównoważonej mody, odpowiedzialnego biznesu, społecznej sprawiedliwości, 'zielonej’ technologii i ekologicznego życia w różnych aspektach.
Założyłam Slow Fix Bloga w 2016 po tym jak współtworzyłam międzynarodowe Forum Biznes i Bioróżnorodność, które otworzyło mi oczy na potrzebę budowania odpowiedzialności przedsiębiorstw w stosunku do środowiska. Obecnie mam rosnące grono czytelników. Współpracuję z pasjonatami i ekspertami na poziomie krajowym i międzynarodowym, co pozwala mi być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi ekologii i zrównoważonego rozwoju. Zachęcam do pozytywnych zmian, tak abyśmy wszyscy tworzyli lepszy świat.
Od czerwca 2018 jestem ambasadorem europejskiego programu Worth Partnership Project wspierającego rozwój małych i średnich przedsiębiorstw związanych z modą i designem, które idą w kierunku zrównoważonego rozwoju i nowych technologii.
Od kilku miesięcy na zaproszenie różnych organizacji i firm prezentuje mój autorski program „Odpowiedzialnej konsumpcji”.

Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami, ekolog, autor bloga „Sortownia Opinii”, specjalizuje się w wykorzystaniu nowych i innowacyjnych technologii w oczyszczaniu ścieków i zagospodarowaniu odpadów. 

– Mam niegroźną obsesję robienia rzeczy, które uważam, że mają sens dla naszych praprawnuków. Wierzę, że zostawimy im planetę, na której będzie chciało/dało się żyć. Nie mam wątpliowści, że oprócz wyrzeczeń od naszej generacji, wymaga to też przełomów naukowych. Zajmuję się zawodowo gospodarką odpadami, oczyszczaniem ścieków i energią odnawialną od 2000 roku. Jestem praktykiem, nie teoretykiem. Testuję pomysły w skali biznesowej i prywatnej. Może dlatego w pewnych tematach nie zgadzam się z dominującymi w Unii Europejskiej poglądami. Sortownia Opinii to miejsce gdzie dzielę się swoją perspektywą dbania o środowisko.

Stanisław Łubieński (ur. 1983) – ukrainista i kulturoznawca. Z zamiłowania przyrodnik. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Dwutygodniku”. Autor reportażu historycznego Pirat stepowy przetłumaczonego na chorwacki i ukraiński. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za książkę Dwanaście srok za ogon otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominacje do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2017. W 2020 roku ukazała się jego najnowsza Książka o śmieciach. Prowadzi blog Dzika Ochota.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?