Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

sinoziom

sinoziom
«student sinologii»

ETYMOLOGIA:

Mające przyjazny wydźwięk określenie sinoziom jest połączeniem wyrazów sinologia i ziom – zgrubienia utworzonego od słowa ziomek, oznaczającego ‘przyjaciela, kolegę’. Wyraz sinologia to hybryda językowa składająca się z łacińskiej nazwy Chin – Sina oraz greckiej cząstki logia pochodzącej od logos ‘słowo’. Sinologia to nazwa kierunku, na którym studenci kształcą się w zakresie języka chińskiego, a także szeroko pojętej kultury chińskiej.

CIEKAWOSTKI:

Znajdujący się na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego Zakład Sinologii jest najstarszą w Polsce (powstał w 1933 roku) instytucją, dzięki której studenci mogą zgłębiać wiedzę na temat Chin, a przede wszystkim poznać jeden z najtrudniejszych języków na świecie, składający się z kilku tysięcy znaków. Wykształceni Chińczycy znają ich ok. 6 tys. Różnorodność dialektów mówionego języka chińskiego sprawia, że np. mieszkańcom Pekinu trudno jest się porozumieć z rodakami z południowej części państwa. Choć Chińczycy uważają, że standardowy język mandaryński (ojczysty język chiński opracowany w latach 50. XX w.) jest zbyt skomplikowany dla obcokrajowców, wskazuje się, że w tym języku mówi ok. 30 mln cudzoziemców.

oprac. Martyna Sabała

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?