Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

mordor

mordor
«sesja egzaminacyjna; dies irae»

ETYMOLOGIA:

Wyraz mordor jest przykładem neosemantyzacji, czyli nadania nowego znaczenia formie wyrazowej funkcjonującej już w języku. Mechanizmem warunkującym obecność rzeczownika mordor (w znaczeniu ‘sesja’) w języku studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest metaforyzacja, podporządkowana myśleniu: „sesja jest dla mnie jak Morodor”, czyli królestwo Saurona – postaci stworzonej przez J.R.R. Tolkiena w trylogii Władca Pierścieni, miejsce ciemne, straszne i niebezpieczne.

CIEKAWOSTKI:

Opisana wyżej metafora „coś jest jak Mordor” to bardzo powszechne zjawisko nie tylko w studenckiej konceptualizacji rzeczywistości. Najbardziej chyba znanym warszawskim mordorem jest Mordor na Domaniewskiej, czyli drugie co do wielkości w Polsce „zagłębie korporacyjne” zlokalizowane w przemysłowej części Służewca.

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego nazywają mordorem nie tylko sesję, lecz także dziekanat, stołówkę czy dom akademicki, co świadczy, z jednej strony, o wpływie na ich kulturę i język trylogii J.RR. Tolkiena lub jej ekranizacji, z drugiej zaś – o ich uczestnictwie w życiu korporacyjnym. Trudno bowiem zdecydowanie stwierdzić, do którego Mordoru (pierwotnego Tolkienowskiego czy wtórnego korporacyjnego) nawiązuje mordor studencki.

Sama zaś sesja ma w języku studenckim wiele synonimów: od bitwy narodów, dies irae i dnia sądu począwszy, przez czas zagłady i czas próby, na sesejszynie, sesilu czy sesuni skończywszy. Z jednej strony, są to więc uwarunkowane kulturowo czy literacko określenia negatywne, nawiązujące do uczuć i emocji niepożądanych, z drugiej zaś – określenia ewokujące próby zaklinania rzeczywistości i nazywania nawet najtrudniejszych doświadczeń studenckich formacjami pieszczotliwymi, kojarzącymi się pozytywnie.

oprac. Monika Kresa

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?