Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

Hogwart

Hogwart
«Collegium Iuridicum IV im. prof. Cezarego Berezowskiego, znajdujące się przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 47 (dawny adres: ul. Lipowa 2); jeden z czterech budynków Wydziału Prawa i Administracji UW, siedziba Instytutu Prawa Międzynarodowego oraz Centrum Prawa Angielskiego»

ETYMOLOGIA:

Nazwa Hogwart została wymyślona przez J.K. Rowling na potrzeby świata opisanego przez nią w serii powieści o Harrym Potterze. Hogwart (pełna nazwa: Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie) to szkoła z internatem dla czarodziejów obojga płci w wieku od 11 do 18 lat. Szkoła mieści się w średniowiecznym zamku w Szkocji, z dala od ludzkich osiedli. Jej dokładna lokalizacja znana jest tylko czarodziejom; przed mugolami (nie-czarodziejami) chroni ją szereg zaklęć. Dostać się można do niej z tajemniczego peronu 9 i ¾, ukrytego na londyńskim dworcu King’s Cross.

Podstawą porównania Collegium Iuridicum IV do Hogwartu stały się cechy zewnętrzne obu budynków – zarówno ich wygląd, jak i położenie. Szara Willa, jak nazywano dawniej Collegium Iuridicum IV, wybudowana została w 1905 r. w stylu modernistycznym. Położona jest na uboczu i w pewnej odległości od pozostałych budynków uniwersytetu, z dala od wzroku tych, którzy jej nie szukają – tak, jak Hogwart.

CIEKAWOSTKI:

Prof. Cezary Berezowski, którego imię nosi Collegium, żył w latach 1898–1970 i był wybitnym polskim prawnikiem. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim i tu rozwijał swoją karierę, zajmując się przede wszystkim międzynarodowym prawem publicznym oraz organizacjami międzynarodowymi. Kierował Katedrą Prawa Międzynarodowego, a w latach 1951–1953 pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji UW. Związany był także z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (w latach 1928–1933 był na tej uczelni kierownikiem Katedry Prawa Narodów), Haską Akademią Prawa Międzynarodowego (na której wykładał w latach 1938 i 1964), a także Instytutem Nauk Prawnym Polskiej Akademii Nauk (był jego dyrektorem w latach 1957–1961).

oprac. Aleksandra Żurek

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?