Klub Absolwentów UWjest nas coraz więcej

akwarium

akwarium
«1. punkt ksero na Wydziale Polonistyki, 2. portiernia na Wydziale Polonistyki, 3. miejsce do nauki, 4. portiernia w Auditorium Maximum, 5. czytelnia ogólna w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, 6. dziekanat, 7. szatnia, 8. portiernia w akademiku»

ETYMOLOGIA:

Według Słownika języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego wyraz akwarium to 'naczynie szklane, basen lub grota sztuczna, wypełnione wodą, w których hoduje się zwierzęta i rośliny wodne’. W języku studentów doszło do rozszerzenia znaczenia tego wyrazu ze względu na podobieństwo niektórych pomieszczeń uniwersyteckich otoczonych szybami do akwarium.

CIEKAWOSTKI:

Historia akwarystyki, dziedziny wiedzy dotyczącej hodowli zwierząt oraz roślin wodnych w specjalnie do tego przeznaczonych zbiornikach, sięga zamierzchłych czasów i związana jest silnie z Dalekim Wschodem. Chińczycy, na przykład, trzymali w oczkach wodnych lub w porcelanowych wazach karasie złociste, nazywane popularnie złotymi rybkami. Mimo upływu tysięcy lat mieszkańcy Chin nadal nie przestali interesować się podwodnym światem – w 2014 roku w miejscowości Zhuhai odbyło się uroczyste otwarcie ogromnego parku wodnego.

W Europie akwarystyka stała się popularna dopiero w XIX wieku. Do wielkich osobistości, które przyczyniły się do jej rozwoju zaliczamy takie postaci jak Jeanne Villepreux-Power (badaczka organizmów morskich), Anne Thynne i Robert Warington (posiadacze pierwszych ustabilizowanych akwariów) czy Philip Henry Gosse (założyciel pierwszego publicznego akwarium w londyńskim ogrodzie zoologicznym w 1853 roku).

W 1886 roku na łamach czasopisma Wszechświat pojawiły się pierwsze polskojęzyczne artykuły poświęcone akwarystyce. Dwadzieścia trzy lata później powstało Stowarzyszenie Lubowników Akwariów i Terrariów i Pielęgnowania Pomników Natury – Agrion, zaś pierwsza wystawa akwarystyczna na ziemiach polskich odbyła się w 1914 roku.

oprac. Anna Jaworska

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?