Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

Debata Impreza Wystawa

Uniwersytet Warszawski jutra. Innowacje w przestrzeni kampusów akademickich.

11 stycznia 2018
d. BUW, Krakowskie Przedmieście 26/28

Uniwersytet Warszawski jutra. Innowacje w przestrzeni kampusów akademickich to czwarta debata z cyklu „Widoki na przyszłość” organizowanego przez Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie było otwarte dla publiczności. Do udziału w cyklu zaprosiliśmy całą społeczność UW (#JestemzUW) – absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.

czas: 11 stycznia 2018 w godzinach 18.30-20.00

miejsce: Aula Starej Biblioteki, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Czy współcześnie budowane kampusy różnią się od tych, które znamy z przeszłości? Czy powinny być niezależnymi enklawami, czy stanowić integralną częścią tkanki miejskiej? Nowe plany i inwestycje UW dają szansę, aby przemyśleć rolę kampusów i przestrzeni akademickiej. Na te tematy rozmawialiśmy z naszymi panelistami.

Paneliści:

Lise Mesliand – francuska architektka i planistka, była Dyrektor Planistyki we francuskiej Rządowej Agencji Planowania Paris-Saclay odpowiedzialnej za powstawanie największego nowego kampusu uniwersyteckiego w Europie. Przez wiele lat prowadziła projekty i zamówienia dla paryskiego RATP, operatora najgęstszej sieci metra na świecie.

W swojej pracy realizowała projekty dla publicznych i prywatnych instytucji, prowadziła wielkoskalowe projekty urbanistyczne, infrastrukturalne i architektoniczne.

prof. dr hab. Bolesław Stelmach – wybitny polski architekt, naukowiec i autor publikacji o architekturze. Od końca 2017 r. kieruje Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki. W 2015 r. uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jego projekty były wielokrotnie wyróżniane w Polsce i za granicą. Niedawno projekt pracowni Bolesława Stelmacha otrzymał I nagrodę w konkursie pod patronatem Stowarzyszenia Architektów RP na nowy budynek Szkoły Głównej Handlowej.

Peter Swinnen – belgijski architekt, dziennikarz i pisarz. Były naczelny architekt rządu flamandzkiego. W 1998 roku wspólnie z Johanem Anrisem i Frekiem Persynem założył znaną na całym świecie firmę architektoniczną 51N4E. Ponadto był dziennikarzem i redaktorem naczelnym architektury suplementu kulturowego De Tijd. W 2013 r. był współkuratorem „The Ambition of the Territory” na Biennale Architektury w Wenecji. Prowadził projekt rozwoju Uniwersytetu i rejonu ekonomicznego w Hasselt. Obecnie wykłada na ETH (Politechnice Federalnej) w Zurychu.

Marlena Happach – polska architektka i urbanistka. Od 2016 r. pełni funkcję naczelnego Architekta i dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy. Była prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP, współzałożycielka Stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj”. Realizowała wiele społeczno-urbanistycznych projektów rewitalizacji miejskiej. W 2015 została zaliczona przez „Gazetę Stołeczną” do 40 najbardziej wpływowych kobiet stolicy.

Prof. dr hab. Anna Giza Poleszczuk – prorektor ds. rozwoju, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku akademickiej kariery zawodowej jest związana z Instytutem Socjologii, którego dyrektorem ds. nauki i badań była od 2005 do 2008 roku. W latach 2008-2012 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Filozofii i Socjologii. W pracy naukowej zajmuje się socjologią teoretyczną. Autorka wielu prac naukowych z zakresu m. in. socjologii ewolucyjnej, marketingu w perspektywie socjologicznej oraz innowacji społecznych. Pełniła m.in. funkcję prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz dyrektorki działu badań i rynku w grupie Unilever Polska.
Moderatorzy: Filip Konopczyński (absolwent WPiA i MISH UW) i arch. Michał Sikorski

 

Debata była tłumaczona symultanicznie na j. polski i j. francuski.

Po debacie odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne Klubu Absolwentów UW.

fot. Paweł Czajkowski

Otwarcie wystawy pokonkursowej w holu Pałacu Kazimierzowskiego prezentującej projekty laureatów konkursu na koncepcję architektoniczną budynku dla nauk psychologicznych, który mieścić się będzie na kampusie na Ochocie.

Pierwsze miejsce zajęła pracownia Piotr Bujnowski Architekt, drugie miejsce – Marek Budzyński Architekt, trzecie miejsce – Are Stiasny/Wacławek.

Jednocześnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 (parter, sala 097) można obejrzeć wszystkie 17 projektów, które zgłoszono do konkursu.

Obie wystawy można zwiedzać do 31 stycznia.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?