Konkurs

Konkurs książkowy – Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim. Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie 1864–1915

28 marca 2018

Internetowy konkurs Klubu Absolwentów UW oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego promuje książkę Malte Rolfa „Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim. Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie 1864–1915”.

Mamy do rozlosowania 3 egzemplarze książki Malte Rolfa „Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim. Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie 1864–1915”.

Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim. Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie 1864–1915, Malte Rolf

Tytuł oryginału: Imperiale Herrschaft im Weichselland: Das Königreich Polen im Russischen Imperium (1864–1915)

Autor omawia rosyjskie rządy w Królestwie Polskim od upadku powstania styczniowego do momentu wycofania się Rosjan z ziem polskich podczas I wojny światowej. „Kraj Nadwiślański” odgrywał kluczową rolę w strukturze imperium carów jako jedna z jego najludniejszych oraz militarnie i gospodarczo najważniejszych części peryferyjnych. Rolf stawia tezę, że Rosjanie traktowali ten obszar jako swoiste laboratorium, miejsce eksperymentów, zbierania doświadczeń i testowania różnych koncepcji integracji. Analiza rządów imperialnych w Królestwie Polskim pozwala zatem zyskać gruntowny wgląd w techniki wykorzystywane przez cesarstwo rosyjskie przy inkorporacji i transformowaniu obszarów peryferyjnych.
W centrum uwagi autora znalazła się przede wszystkim Warszawa jako siedziba aparatu biurokratycznego oraz przestrzeń interakcji między carską administracją i miejscową ludnością. Omówiona została m.in. codzienna praktyka sprawowania władzy imperialnej, która miała znaczny wpływ na kształtowanie się społecznych i kulturowych struktur „Kraju Nadwiślańskiego”.
Polska wersja językowa została wzbogacona o obszerny rozdział dotyczący funkcjonowania Uniwersytetu Warszawskiego w omawianym okresie. Autor uzupełnił też literaturę o wybór publikacji polskich.

PYTANIE KONKURSOWE: Proszę podać przejawy wpływu oberpolicmajstra na życie publiczne i społeczne mieszkańców Kraju Nadwiślańskiego?

Na odpowiedzi oczekujemy pod adresem: konkursy.klubu@uw.edu.pl do 28 marca do godz. 12.00 (z tytułem książki: Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim). Prosimy o umieszczenie w odpowiedzi numeru swojego telefonu komórkowego.
Laureaci zostaną poinformowani o wygranej w SMS lub w odpowiedzi na e-mail.

Więcej na temat nowości Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego znajdą Państwo tutaj.