Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

żebromejl

żebromejl
«e-mail pisany przez studenta do wykładowcy, zawierający jakąś usilną prośbę»

ETYMOLOGIA:

Wyraz żebromejl jest hybrydą językową, czyli wyrazem zbudowanym z cząstek pochodzących z różnych języków: polskiej cząstki żebro- i angielskiego wyrazu e-mail, zapisanego w sposób spolszczony – z ucięciem cząstki e- i zgodnie z polską pisownią fonetyczną – mejl (taka forma wyrazu e-mail poświadczona została w Wielkim słowniku ortograficznym PWN z 2012 r.). Zawarta w wyrazie żebromejl cząstka żebro-, pochodząca od wyrazu żebrać w znaczeniu ‘usilnie o coś prosić’, wskazuje z jednej strony na istotność zawartej w wiadomości prośby, z drugiej – na to, jak bardzo studentowi zależy na jej spełnieniu.

CIEKAWOSTKI:

Pierwszy e-mail został wysłany w 1971 r. przez Raya Tomlinsona – amerykańskiego inżyniera i programistę, twórcę proto-Internetu (sieci ARPANET) i autora powszechnie obecnie używanego znaku @. 17 lipca 1990 r. wysłano pierwszy polski e-mail, z Uniwersytetu Kopenhaskiego na UW. „Szanowny Panie Andrzeju, miło mi powitać Pana z Kopenhagi. Proszę pozdrowić wszystkich w CIUW” – tak brzmiała jego treść. Nadawcą był Tadeusz Węgrzynowski, ówczesny dyrektor Centrum Informatycznego UW. Rok później, 17 sierpnia 1991 r. Rafał Pietrzak, pracownik Wydziału Fizyki UW wysłał z kolei pierwszy e-mail z Polski, z Wydziału Fizyki UW (wówczas przy ul. Hożej 74) via Centrum Informatyczne UW (p. 3 w budynku CIUW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28) do Centrum Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego. Datę 17 sierpnia 1991 r. uznaje się za początek Internetu w Polsce.

oprac. Aleksandra Żurek

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?