Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

KP3

KP3
«Wydział Filozofii i Socjologii»

ETYMOLOGIA:

KP3 to akronim (czyli skrótowiec) utworzony od pierwszych liter nazwy ulicy, przy której znajduje się główny gmach Wydziału Filozofii i Socjologii – Krakowskie Przedmieście 3. Ta jednostka leksykalna powstała na zasadzie metonimii – zamiast mówić: „Idę na Wydział Filozofii i Socjologii przy ul. Krakowskie Przedmieście 3”, studenci wolą używać krótszej formy: „Idę na KP3”. Postać tego skrótowca jest dowodem na istnienie w języku tendencji do ekonomiczności – bardzo wyraźnej w leksyce osób młodych.

CIEKAWOSTKI:

Pomysł, by ulicę w ścisłym centrum Warszawy nazwać Krakowskim Przedmieściem może wydawać się co najmniej niedorzeczny. W końcu ani nie są to przedmieścia, ani tym bardziej Kraków. Jednak sprawa wyjaśnia się, gdy poznamy historię tego miejsca.

W późnym średniowieczu granice miast znajdowały się w innych miejscach niż współcześnie. Wjazd do Warszawy od strony traktu wiodącego do Krakowa był możliwy przez Bramę Krakowską znajdującą się na dzisiejszym placu Zamkowym. Natomiast osady poza murami miasta i wyłączone z prawa miejskiego, ale leżące na gruntach należących do miasta, nazywano przedmieściem. Dlatego też nazwa Krakowskie Przedmieście była wtedy – wiele wieków temu – w pełni uzasadniona, ponieważ właśnie tam kończyła się ówczesna Warszawa.

Może to trochę skomplikowane, ale z pewnością bez trudu pojęliby tę zagwozdkę przyszli filozofowie i socjolodzy z KP3.

oprac. Ewa Balicka

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?