Klub Absolwentów UWjest nas coraz więcej

konwers

konwers
«konwersatorium»

Etymologia:

Określenie konwers (lm konwersy) może mieć dwojaki źródłosłów. Budowa wyrazu pozwala twierdzić, że powstał on od słowa konwersatorium. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że studenci skojarzyli nazwę typu zajęć z eponimem konwersy (eponim to wyraz utworzony od nazwy własnej), który wskazuje na markę popularnych wśród młodzieży trampek – Converse.

Ciekawostki:

Firma Converse została założona w 1908 roku w Stanach Zjednoczonych przez Marquisa Converse’a. Początkowo przedsiębiorstwo produkowało opony, jednak z czasem właściciele zdecydowali się na tworzenie obuwia sportowego. W latach powojennych buty z gumową podeszwą i charakterystyczną gwiazdą stały się popularne nie tylko wśród koszykarzy, dla których były przeznaczone, lecz także młodych buntowników. Dziś konwersy chętnie są noszone przez dzieci, młodzież i dorosłych, choć często ich zakup – ze względu na cenę wyższą niż „zwykłych” trampek – traktowany jest jako przejaw snobizmu [źródło: www.converse.pl].

oprac. Martyna Sabała

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?