Klub Absolwentów UWjest nas coraz więcej

komnata tajemnic

komnata tajemnic
«dziekanat»

Etymologia:

Komnata Tajemnic to nazwa legendarnej sali znajdującej się w Hogwarcie – szkole, w której uczył się Harry Potter. W języku studentów wyrażenie to (pisane małymi literami) jest metaforą wskazującą na dziekanat jako miejsce niedostępne i nieprzyjazne.

Ciekawostki:

Komnata Tajemnic pojawia się w drugiej części serii książek o Harrym Potterze, której autorką jest J. K. Rowling. Powieść w języku oryginalnym ukazała się w 1998 roku. Komnata Tajemnic to sala stworzona przez jednego z założycieli Hogwartu – Salazara Slytherina. Miała ona służyć wyłącznie uczniom „czystej krwi” – dzieciom czarodziejów. Pomysł ten nie spodobał się pozostałym założycielom szkoły. Slytherin opuścił ją, jednak wcześniej zapieczętował komnatę i ukrył w niej bazyliszka, który miał porywać dzieci rodziców nieposiadających magicznych umiejętności. Komnata została jednak odnaleziona przez Harrego Pottera, a potwór unieszkodliwiony.

oprac. Martyna Sabała

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?