Konkurs książkowy – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie 1817-2017. Miscellanea

15 marca 2018

Internetowy konkurs Klubu Absolwentów UW oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego promują monografię Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie 1817-2017. Miscellanea wydanej w ramach Monumenta Universitatis Varsoviensis.

Mamy do rozlosowania trzy egzemplarze książki Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie 1817-2017. Miscellanea

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie 1817-2017. Miscellanea

Redakcja naukowa: Jolanta Talbierska, Zbigniew Olczak

Nazwa serii/czasopisma: Monumenta Universitatis Varsoviensis

Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017

Język publikacji: polski

ISBN/ISSN: 978-83-235-3168-5

EAN: 9788323531685

Liczba stron: 558

Biblioteka Publiczna utworzona w 1817 roku przy nowo założonym Królewskim Uniwersytecie Warszawskim miała kontynuować tradycje wywiezionej do Petersburga Biblioteki Publicznej Rzeczypospolitej, pełniąc funkcję narodowej skarbnicy wiedzy i kultury. Była też ważnym elementem planu rozwoju czytelnictwa w Królestwie Polskim, a wraz z Uniwersytetem – szerszej polityki edukacji społeczeństwa polskiego. Przemianowana później na Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, jest dziś jedną z największych i najlepszych bibliotek akademickich i naukowych w Polsce, oferującą nowoczesne usługi i wprowadzającą niestandardowe rozwiązania.
W tomie znalazły się obszerne teksty opisujące Bibliotekę w początkach jej istnienia (1817–1831), a także współcześnie (1993–2013), w przełomowym dla tej instytucji okresie przenosin do nowego gmachu. Towarzyszą im: opracowanie krytyczne autografów Joachima Lelewela Projekt utrzymania i urządzenia biblioteki oraz Urządzenie Biblioteki, prezentacja źródeł do dziejów BUW w archiwach Petersburga, a także kalendarium historii BUW 1817–2017 oraz aneks z biogramami wszystkich dyrektorów BUW. Publikacja powstała dla uczczenia dwóchsetlecia istnienia Biblioteki.

Pytanie konkursowe:
O jaki budynek dla BUW walczyli studenci po upadku PRL i jakie podejmowali w tym celu działania?

Na odpowiedzi oczekujemy pod adresem: konkursy.klubu@uw.edu.pl do czwartku 15 marca do godz. 16.00 (z tytułem emaila Biblioteka Uniwersytecka). Prosimy o umieszczenie w odpowiedzi numeru swojego telefonu komórkowego.
Laureaci zostaną poinformowani o wygranej w SMS/ emailu.

Więcej na temat nowości wydawniczych Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego znajdą Państwo tutaj.