Konkurs językowy – Ogarnij język polski

12 września 2019

Obojętnie czy jesteś językowym liberałem, purystą czy grammar nazi, jeżeli interesują Cię zmiany w języku i w kulturze, weź udziału w konkursie językowym online o najnowszych wyrazach w polszczyźnie organizowanym przez Klub Absolwentów UW i Obserwatorium Językowe UW.

Mamy dla Was do rozlosowania 20 pakietów z nagrodami!

Każda z 20 zwycięskich osób otrzyma:

1. Kalendarz językowy „Ogarnij język polski” na rok 2020 – nowość wydawniczą o najnowszej i dawnej polszczyźnie (664 strony).
  2. Zaproszenie do udziału w całodziennym cyklu warsztatów z ekspertami językoznawcami pt. „Ultramaraton z polszczyzną” w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie 14 września br.

Zob. program „Ultramaratonu z polszczyzną”

ZADANIE KONKURSOWE

Proszę połączyć dany związek frazeologiczny (pierwsza kolumna) z jego znaczeniem (druga kolumna):

1. zrobić {komuś} dzień
  2. czyściciel kamienic
  3. okładkowa sroka
  4. dieta pudełkowa
  5. skraść {komuś} show
  6. metoda na wnuczka

a) ‘skupić na sobie uwagę widzów lub uczestników jakiegoś wydarzenia, nie będąc jego głównym uczestnikiem’

b) ‘osoba, która przy zakupie książki kieruje się urodą okładki’

c) ‘metoda oszustwa, w której przestępca podaje się za wnuka osoby w podeszłym wieku w celu wyłudzenia od niej pieniędzy bądź kosztowności’

d) ‘sprawić, że ktoś poczuje dobry nastrój, wprawić kogoś w dobry humor na resztę dnia’

e) ‘dieta oparta na posiłkach przygotowanych i dostarczanych przez firmę cateringową’

f) ‘osoba zarobkowo zajmująca się na zlecenie właściciela prześladowaniami lokatorów kamienic, mającymi na celu skłonienie ich do decyzji o wyprowadzeniu się, co umożliwia następnie uzyskanie właścicielowi znacznych korzyści finansowych z obrotu opróżnionymi nieruchomościami’

Prawidłowa odpowiedź powinna mieć następujący format, np.:

1e, 2b, 3a itd.

Odpowiedź na zadanie konkursowe prosimy przesłać pod adresem:

konkursy.klubu@uw.edu.pl

W tytule e-maila prosimy podać:

Konkurs językowy

W treści e-maila prosimy podać wyłącznie dwa elementy:

1. odpowiedź wg powyżej podanego schematu
  2. imię i nazwisko

Odpowiedzi na zadanie konkursowe będą przyjmowane do 12 września 2019 r. do godz. 13.00. Wszystkie odpowiedzi, które wpłyną po tym terminie, nie będą brane pod uwagę.

Laureaci zostaną poinformowani o wygranej e-mailowo wraz z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi odbioru nagrody książkowej oraz udziału w cyklu warsztatów z językoznawcami 14 września br. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Zob. wybrane strony Kalendarz_jezykowy_przykladowe_strony „Ogarnij język polski” na rok 2020.

Wydawcą kalendarza językowego jest Wydawnictwo EUROGRAF, a wyłącznym dystrybutorem sieć EMPIK.