Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

Audycja radiowa

Kampus UW

7 marca 2015 – 3 grudnia 2016

Redaktor Maciej Kwiek, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (2010) oraz członek Klubu Absolwentów UW, rozmawia co miesiąc ze znanymi absolwentami Uniwersytetu. Od swoich gości wydobywa często ciekawe i nieznane szerszej publiczności historie związane ze studiowaniem na Uniwersytecie. Poniżej można znaleźć odnośniki do kolejnych audycji. Zachęcamy do słuchania!

Beata Przedpełska (3 grudnia 2016)

Gościem ostatniej audycji cyklu była absolwentka filologii serbsko-chorwackiej (Wydział Rusycystki i Slawistyki Uniwersytetu Warszawskiego) oraz podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa UW, pracująca wcześniej m.in. jako dziennikarka Polskiego Radia w Redakcji Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej Programu II oraz Redakcji Muzycznej Warszawskiej Rozgłośni Radiowej „Radio dla Ciebie”, Telewizji Polskiej TVP 1 (program muzyczny„Flesz” i „Magazyn Informacji Muzycznych”). Autorka audycji muzycznych: „Reggae przed północą, „Nowości muzyczne z Australii, „Muzyka, którą lubię, „Radio Kontakt”, „Europejska Lista Przebojów”, „Top 30 Dance Chart”. Ponadto dziennikarka w takich tytułach prasowych (polskich i zagranicznych) jak: „Antena”,„Sztandar”, „Tygodnik Kulturalny”, „Perspektywy”, „Gazeta Muzyczna”, „Tygodnik Polski” z Melbourne i wielu innych. Tłumaczka języka angielskiego i języka serbsko-chorwackiego. Stypendystka Swedish Institute i szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Autorka tekstów piosenek. Laureatka konkursów literackich i plastycznych.

W programie rozmawialiśmy o studiach na filologii słowiańskiej, o nauce języka serbsko-chorwackiego, o najtrudniejszych zajęciach na roku (gramatyka języka starocerkiewnosłowiańskiego), dziennikarstwie, twórczości artystycznej (między innymi wystawa prac pt. „Uwalnianie wyobraźni”, inspirowanych sztuką Aborygenów Australiskich – sztuka kropkowa). Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Dorota Folga-Januszewska (5 listopada 2016)

Dorota Folga-Januszewska, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych, była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1979 r. uzyskała tytuł doktora, a w 2007 r. została doktorem habilitowanym. Przez 30 lat pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie, przechodząc wszystkie szczeble kariery. Obecnie jest zastępcą dyrektora w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i profesorem ASP w Warszawie. Profesor Dorota Folga-Januszewska jest autorką wielu publikacji i opracowań dotyczących teorii sztuki od XVI do XX w., muzeologii i grafiki. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach w Polsce i za granicą. W programie rozmawiamy o tym, jak wyglądały studia w końcu lat 70. XX w. i dlaczego rozmówczyni wybrała historię sztuki. Pani Dorota opowiada również o tym, co sądzi o twórczości Zdzisława Beksińskiego, a także jak pojmuje patriotyzm. Serdecznie zapraszamy do słuchania audycji.

Michał Potocki (1 października 2016)

Pierwszym gościem programu Kampus UW po wakacyjnej przerwie był redaktor Michał Potocki, dziennikarz i absolwent stosunków międzynarodowych na UW, zawodowo zajmujący się problematyką takich państw jak: Białoruś i Ukraina. Michał Potocki jest współautorem książki pt. „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę” napisanej wspólnie z Zbigniewem Parafianowiczem, nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Marek Wiernik (4 czerwca 2016)

W pierwszą sobotę czerwca gościem audycji był absolwent Wydziału Historycznego, Marek Wiernik. Z wykształcenia historyk, a z zamiłowania i wykonywanego od 40 lat zawodu: dziennikarz muzyczny, krytyk muzyczny oraz muzyk. Śpiewał w zespołach Bardowie i Conglomerat. Jest wybitnym znawcą  polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej, autorem kilkunastu audycji muzycznych w radiu i telewizji. Napisał: Bohaterowie Rock and Rolla Album Polskiego Rocka (wspólnie z Markiem Sartem). Zapraszamy do wysłuchania audycji, zwłaszcza miłośników muzyki oraz historii!

Marcin Pałys (7 maja 2016)

Gościem programu Kampus UW był absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich na University of Twente w Holandii, 44. rektor w historii naszej uczelni i obecny rektor-elekt, prof. Marcin Pałys. W programie opowiedział m.in. o tym, dlaczego wybrał chemię, jakie są jego zainteresowania i pasje, jak wyglądała jego praca naukowo-badawcza i do czego może służyć elektroda cieńsza od włosa. Rozmowa dotyczyła także planów Uniwersytetu na nadchodzące lata.

Katarzyna Maniszewska (9 kwietnia 2016)

Tym razem gościem audycji była pięciokrotna absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego: germanistka, dziennikarka, doktor nauk humanistycznych, absolwentka dwóch kierunków studiów podyplomowych, autorka książki „Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia”, a ponadto nauczyciel akademicki, dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Rozmawialiśmy o studiach, dziennikarstwie, samotnych podróżach z plecakiem i Polsce.

Robert Gawkowski (29 marca 2016)

Absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik Archiwum UW. Znawca historii sportu oraz historii Uniwersytetu Warszawskiego. Były kustosz Muzeum UW oraz były prezes Akademickiego Związku Sportowego UW. Autor setek publikacji naukowych.

Marlena Uziębło (6 lutego 2016)

Studia i śpiew, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. O Marlenie Dietrich, o sobie i swojej twórczości opowiada słuchaczom Marlena Uziębło – artystka i absolwentka Wydziału Neofilologii UW, autorka wielu projektów artystycznych i edukacyjnych, m.in. The Blue Angel Project.

Dorota Warakomska (16 stycznia 2016)

Przez wiele lat związana była z Telewizją Polską – widzowie pamiętają jej pracę w Wiadomościach i Panoramie. Możecie ją znać również z działalności w Kongresie Kobiet. Dorota Warakomska ukończyła studia z zakresu stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W audycji „Kampus UW” dowiecie się, jak wiedza akademicka przydała się naszemu gościowi w dalszej karierze.

Bogusław Leśnodorski (5 grudnia 2015)

Jak swoje studia wspomina prezes Legii Warszawa? Gościem Radia Kampus w audycji „Kampus UW” jest Bogusław Leśnodorski, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW.

Waldemar Dubaniowski (7 listopada 2015)

Waldemar Dubaniowski jest absolwentem Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz szefem gabinetu i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Aleksandrta Kwaśniewskiego. W latach 2009–2013 pełnił funkcję ambasadora RP w Singapurze. Posłuchajcie o czasach studiów na Uniwersytecie Warszawskim, a także o sukcesach Agnieszki Radwańskiej, bo nasz gość jest wielkim fanem tenisa.

Mariusz Szczygieł (10 października 2015)

O swoich studiach, dziennikarstwie i fachu reportera w kilku zwięzłych zdaniach opowiada Mariusz Szczygieł, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, autor książek takich jak Gottland i Zrób sobie raj.

Andrzej Blikle (6 czerwca 2015)

Profesor Andrzej Blikle jest absolwentem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, a także mistrzem cukierniczym. Kocha nie tylko słodycze, lecz także liczby i uczelnię. W rozmowie z Maciejem Kwiekiem opowiada o polskiej nauce i potencjale jaki drzemie w naszych naukowcach.

Konrad Konieczny (2 maja 2015)

Gościem Radia Kampus jest prawdziwy norwegofil! O kraju tym czytał, kraj ten zwiedził i zjeździł wzdłuż i wszerz. Razem z Konradem Koniecznym, absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW o miłości do Norwegii rozmawia redaktor Maciej Kwiek.

Agata Passent (4 kwietnia 2015)

Agata Passent ukończyła germanistykę na Wydziale Neofilologii UW. Jest dziennikarką, wieloletnią felietonistką Twojego Stylu, pisarką, a także założycielką Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.

Artur Orzech (7 marca 2015)

Artur Orzech jest dziennikarzem muzycznym (autorem audycji muzycznych w Radiu dla Ciebie oraz Polskim Radiu), prezenterem radiowym i telewizyjnym, „muzykiem emerytowanym”, jak sam o sobie mówi (współzałożycielem zespołu rockowego Róże Europy), gitarzystą, iranistą (absolwentem iranistyki i wieloletnim pracownikiem Zakładu Iranistyki Wydziału Orientalistycznego UW), tłumaczem, a także autorem książki Wiza do Iranu.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?