Zapraszamy na 2. debatę 2. edycji cyklu „Widoki na przyszłość”. Do udziału w cyklu zapraszamy całą społeczność UW (#JestemzUW) – absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.
Współczesna medycyna może uśmierzać ból, ale dostęp do leków przeciwbólowych jest reglamentowany. Czy epidemia uzależnienia od opioidów w USA jest ostrzeżeniem również dla europejskich społeczeństw? Czy skłonność Polaków do nadużywania leków to tykająca bomba?
czas: 20 listopada 2018 w godzinach 18.00-20.00
miejsce: ul. Dobra 55, sala 3.014, III piętro
Moderator:
Paweł Sulik, dziennikarz radia TOK FM zajmujący się problematyką społeczną i kulturalną. W swoich audycjach dużo miejsca poświęca rewolucji energetycznej, ochronie środowiska i problemom migracji. Autor programu radiowego „Los Polandos” poświęconego obcokrajowcom żyjącym w Polsce. Muzyk. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii UW.
Bezpłatna rejestracja: https://listopadowa-debata-klubu2018-2019.evenea.pl
Paneliści:
prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska – Wojciechowska – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i chorób przewodu pokarmowego, specjalista ds. żywienia, współautorka i autorka programów telewizyjnych, artykułów i poradników (np. „Wiem, co jem”),
Kierownik Zakładu farmacji Klinicznej i Opieki farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Profesor, była wieloletnim pracownikiem naukowym w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie oraz przez 25 lat pracowała jako lekarz w Klinice Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii tego Instytutu w Szpitalu Bródnowskim. Od 2005 roku jest pracownikiem naukowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie na Wydziale Farmaceutycznym stworzyła i kieruje Zakładem Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej. Zakład ten stworzyła w celu nowoczesnego kształcenia studentów i farmaceutów, dając im szansę dla podniesienia rangi i prestiżu zawodu Aptekarza w Polsce. Ponadto, jako lekarz praktyk jest zdania, że farmacja kliniczna i opieka farmaceutyczna, to gwarancja zwiększenia bezpieczeństwa farmakologicznego pacjentów. Opieka farmaceutyczna to nowa usługa, która ma wejść do polskich aptek już w najbliższym czasie. Ma ona umożliwić Aptekarzom pełnienie funkcji doradczej wszystkim chętnym pacjentom (bezpłatnie !) w bezpiecznym stosowaniu leków recepturowych, leków OTC oraz kupowanych w aptece suplementów diety. Należy pamiętać, iż w miarę przyrastania lat, większość z nas zaczyna stosować coraz więcej leków. Taka sytuacja budzi zagrożenie dla naszego zdrowia, gdyż im więcej różnych leków musimy stosować, często nieumiejętnie, to ryzyko działań niepożądanych lawinowo rośnie. I dlatego, Aptekarz ma być tą zaufaną osobą, która doradzi, jak te leki zażywać, z których można, a z których warto, zrezygnować. Opieka Farmaceutyczna, to również możliwość dokonania przeglądów lekowych każdego z nas, szczególnie tych pacjentów, którzy chorują przewlekle. Te usługi, to nasze – pacjentów – bezpieczeństwo. To również szansa na poprawę efektywności pracy lekarzy! Współpraca lekarzy i farmaceutów jest niezbędna w bezpiecznej, efektywnej i oszczędniejszej farmakoterapii pacjentów. Profesor Kozłowska-Wojciechowska w 2015 roku zwyciężyła w 11. Edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Popularyzatorzy Indywidualni – Naukowcy, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaś przed kilkoma tygodniami została wybrana przez Czytelników portalu farmacja.pl w plebiscycie Osobowość 20-lecia jako nie farmaceuta, który wpłynął na obraz polskiej farmacji.
dr hab. n. med. Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, Krajowy Konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, lekarz, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, medycyny rodzinnej i zdrowia publicznego, nauczyciel akademicki, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W latach 2005-2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, w latach 2015-2017 sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, w latach 2017-2018 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
mec. Paulina Kieszkowska – Knapik – Wspólnik KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, adwokat, doradca przedsiębiorców i organizacji branżowych w zakresie prawa ochrony zdrowia, w tym zwłaszcza prawa farmaceutycznego, ustawy refundacyjnej i ustawy o działalności leczniczej.
Paulina Kieszkowska-Knapik jest również współzałożycielką Fundacji Lege Pharmaciae, organizacji pozarządowej powstałej w celu analizowania i poddawania debacie publicznej regulacji prawnych w sektorze ochrony zdrowia. W Obywatelskim Forum Legislacji przy Fundacji Batorego Paulina Kieszkowska-Knapik działa na rzecz wprowadzenia w Polsce standardów europejskich w dziedzinie stanowienia prawa.
Od wielu lat rekomendowana przez polskie (Rzeczpospolita i Dziennik Gazeta Prawna) oraz międzynarodowe (Chambers Europe, Who’s Who, PLC Which Lawyer) rankingi jako najlepszy specjalista prawa farmaceutycznego w Polsce. Doradza pro bono organizacjom pacjentów, m.in. Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Fundacji Alivia i Federacji Pacjentów Polskich. Jest laureatką nagrody Prawnika Roku 2016 w kategorii spraw precedensowych rankingu Rzeczpospolitej przyznanej jej za prowadzenie spraw pro bono dla pacjentów w sporach o finansowanie terapii, a także nagrody – Kryształowej Gwiazdy Krajowego Forum Chorób Rzadkich – przyznawanej w dowód uznania za zaangażowanie na rzecz rozwoju terapii chorób rzadkich.
Przez dekadę związana była z kancelarią Baker & McKenzie, wcześniej pracowała w CMS Cameron McKenna.
Aktualizacja godz. 12.30 – podczas dzisiejszej debaty nie zabraknie tematów dotyczących zdrowia, a mec. Paulina Kieszkowska-Knapik rozchorowała się. Na szczęście mamy też dobrą wiadomość. Równowaga i prawniczy punkt widzenia zostaną zachowane.
Wystąpi mec. Monika Duszyńska, która specjalizuje się w prawie farmaceutycznym oraz w prawie ochrony zdrowia. Zajmuje się doradztwem na rzecz sektora farmaceutycznego i wyrobów medycznych od 1999 r. Udziela pomocy prawnej przede wszystkim firmom farmaceutycznym oraz firmom z sektora wyrobów medycznych i żywności prozdrowotnej (producentom, ich spółkom zależnym, dystrybutorom), podmiotom leczniczym, jak również funduszom inwestycyjnym (w tym funduszom private equity) oraz innym kancelariom prawnym w sprawach wymagających ekspertyzy z zakresu refundacji, prawa farmaceutycznego i innych podobnych regulacji sektorowych.
Doradza klientom w sprawach z zakresu rejestracji produktów leczniczych, ochrony danych rejestracyjnych, zasad obrotu produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi, reklamy i promocji, wytwarzania, importu oraz dystrybucji. Doradza także w sprawach compliance, w tym m.in. kontaktów z lekarzami, organizacjami pacjentów oraz sponsoringu. Prowadziła audyty compliance i przygotowywała projekty polityk (procedur) compliance dla firm z sektora farmaceutycznego oraz wyrobów medycznych; wspierała także klientów w postępowaniach prowadzonych przez organy ścigania w sprawach z tego obszaru. Mecenas doradza także w sprawach dotyczących refundacji produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych. Wielokrotnie brała udział w negocjacjach cenowych z Komisją Ekonomiczną oraz przygotowywała projekty instrumentów dzielenia ryzyka (RSS).