Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

Debata

Dylematy polityki lekowej. Od zgody na ból do epidemii opioidów.

20 listopada 2018
Dobra 55, s. 3.014

Zapraszamy na 2. debatę 2. edycji cyklu „Widoki na przyszłość”. Do udziału w cyklu zapraszamy całą społeczność UW (#JestemzUW) – absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.

Współczesna medycyna może uśmierzać ból, ale dostęp do leków przeciwbólowych jest reglamentowany. Czy epidemia uzależnienia od opioidów w USA jest ostrzeżeniem również dla europejskich społeczeństw? Czy skłonność Polaków do nadużywania leków to tykająca bomba?

czas: 20 listopada 2018 w godzinach 18.00-20.00

miejsce: ul. Dobra 55, sala 3.014, III piętro

Moderator: 

Paweł Sulik, dziennikarz radia TOK FM zajmujący się problematyką społeczną i kulturalną. W swoich audycjach dużo miejsca poświęca rewolucji energetycznej, ochronie środowiska i problemom migracji. Autor programu radiowego „Los Polandos” poświęconego obcokrajowcom żyjącym w Polsce. Muzyk. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii UW.

Paneliści:

prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska – Wojciechowska – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i chorób przewodu pokarmowego, specjalista ds. żywienia, współautorka i autorka programów telewizyjnych, artykułów i poradników (np. „Wiem, co jem”), 

Kierownik Zakładu farmacji Klinicznej i Opieki farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor, była wieloletnim pracownikiem naukowym w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie oraz przez 25 lat pracowała jako lekarz w Klinice Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii tego Instytutu w Szpitalu Bródnowskim. Od 2005 roku jest pracownikiem naukowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie na Wydziale Farmaceutycznym stworzyła i kieruje Zakładem Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej. Zakład ten stworzyła w celu nowoczesnego kształcenia studentów i farmaceutów, dając im szansę dla podniesienia rangi i prestiżu zawodu Aptekarza w Polsce. Ponadto, jako lekarz praktyk jest zdania, że farmacja kliniczna i opieka farmaceutyczna, to gwarancja zwiększenia bezpieczeństwa farmakologicznego pacjentów. Opieka farmaceutyczna to nowa usługa, która ma wejść do polskich aptek już w najbliższym czasie. Ma ona umożliwić Aptekarzom pełnienie funkcji doradczej wszystkim chętnym pacjentom (bezpłatnie !) w bezpiecznym stosowaniu leków recepturowych, leków OTC oraz kupowanych w aptece suplementów diety. Należy pamiętać, iż w miarę przyrastania lat, większość z nas zaczyna stosować coraz więcej leków. Taka sytuacja budzi zagrożenie dla naszego zdrowia, gdyż im więcej różnych leków musimy stosować, często nieumiejętnie, to ryzyko działań niepożądanych lawinowo rośnie. I dlatego, Aptekarz ma być tą zaufaną osobą, która doradzi, jak te leki zażywać, z których można, a z których warto, zrezygnować. Opieka Farmaceutyczna, to również możliwość dokonania przeglądów lekowych każdego z nas, szczególnie tych pacjentów, którzy chorują przewlekle. Te usługi, to nasze – pacjentów – bezpieczeństwo. To również szansa na poprawę efektywności pracy lekarzy! Współpraca lekarzy i farmaceutów jest niezbędna w bezpiecznej, efektywnej i oszczędniejszej farmakoterapii pacjentów. Profesor Kozłowska-Wojciechowska w 2015 roku zwyciężyła w 11. Edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Popularyzatorzy Indywidualni – Naukowcy, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaś przed kilkoma tygodniami została wybrana przez Czytelników portalu farmacja.pl w plebiscycie Osobowość 20-lecia jako nie farmaceuta, który wpłynął na obraz polskiej farmacji.

dr hab. n. med. Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, Krajowy Konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, lekarz, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, medycyny rodzinnej i zdrowia publicznego, nauczyciel akademicki, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W latach 2005-2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, w latach 2015-2017 sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, w latach 2017-2018 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

mec. Paulina Kieszkowska – Knapik – Wspólnik KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, adwokat, doradca przedsiębiorców i organizacji branżowych w zakresie prawa ochrony zdrowia, w tym zwłaszcza prawa farmaceutycznego, ustawy refundacyjnej i ustawy o działalności leczniczej.

Paulina Kieszkowska-Knapik jest również współzałożycielką Fundacji Lege Pharmaciae, organizacji pozarządowej powstałej w celu analizowania i poddawania debacie publicznej  regulacji prawnych w sektorze ochrony zdrowia. W Obywatelskim Forum Legislacji przy Fundacji Batorego Paulina Kieszkowska-Knapik działa na rzecz wprowadzenia w Polsce standardów europejskich w dziedzinie stanowienia prawa.

Od wielu lat rekomendowana przez polskie (Rzeczpospolita i Dziennik Gazeta Prawna) oraz międzynarodowe (Chambers Europe, Who’s Who, PLC Which Lawyer) rankingi jako najlepszy specjalista prawa farmaceutycznego w Polsce. Doradza pro bono organizacjom pacjentów, m.in. Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Fundacji Alivia i Federacji Pacjentów Polskich. Jest laureatką nagrody Prawnika Roku 2016 w kategorii spraw precedensowych rankingu Rzeczpospolitej przyznanej jej za prowadzenie spraw pro bono dla pacjentów w sporach o finansowanie terapii,  a także nagrody – Kryształowej Gwiazdy Krajowego Forum Chorób Rzadkich – przyznawanej w dowód uznania za zaangażowanie na rzecz rozwoju terapii chorób rzadkich.

Przez dekadę związana była z kancelarią Baker & McKenzie, wcześniej pracowała w CMS Cameron McKenna.

Aktualizacja godz. 12.30 – podczas dzisiejszej debaty nie zabraknie tematów dotyczących zdrowia, a mec. Paulina Kieszkowska-Knapik rozchorowała się. Na szczęście mamy też dobrą wiadomość. Równowaga i prawniczy punkt widzenia zostaną zachowane.

Wystąpi mec. Monika Duszyńska, która specjalizuje się w prawie farmaceutycznym oraz w prawie ochrony zdrowia. Zajmuje się doradztwem na rzecz sektora farmaceutycznego i wyrobów medycznych od 1999 r. Udziela pomocy prawnej przede wszystkim firmom farmaceutycznym oraz firmom z sektora wyrobów medycznych i żywności prozdrowotnej (producentom, ich spółkom zależnym, dystrybutorom), podmiotom leczniczym, jak również funduszom inwestycyjnym (w tym funduszom private equity) oraz innym kancelariom prawnym w sprawach wymagających ekspertyzy z zakresu refundacji, prawa farmaceutycznego i innych podobnych regulacji sektorowych.

Doradza klientom w sprawach z zakresu rejestracji produktów leczniczych, ochrony danych rejestracyjnych, zasad obrotu produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi, reklamy i promocji, wytwarzania, importu oraz dystrybucji. Doradza także w sprawach compliance, w tym m.in. kontaktów z lekarzami, organizacjami pacjentów oraz sponsoringu. Prowadziła audyty compliance i przygotowywała projekty polityk (procedur) compliance dla firm z sektora farmaceutycznego oraz wyrobów medycznych; wspierała także klientów w postępowaniach prowadzonych przez organy ścigania w sprawach z tego obszaru. Mecenas doradza także w sprawach dotyczących refundacji produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych. Wielokrotnie brała udział w negocjacjach cenowych z Komisją Ekonomiczną oraz przygotowywała projekty instrumentów dzielenia ryzyka (RSS).

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?