Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

Debata

Czekając na Rzecznika Praw Zwierząt. Masowa hodowla versus prawna ochrona zwierząt.

11 grudnia 2018
Dobra 55, s. 3.014

Zapraszamy na 3. debatę 2. edycji cyklu „Widoki na przyszłość” pt. Czekając na Rzecznika Praw Zwierząt. Masowa hodowla versus prawna ochrona zwierząt. Do udziału w cyklu zapraszamy całą społeczność UW (#JestemzUW) – absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.

Z roku na rok coraz więcej osób staje przed sądem z powodu przestępstw przeciwko zwierzętom. Rośnie świadomość tego, że są to istoty czujące. Jak kształtują się dyskursy ekonomii, cierpienia i współodczuwania w rozmowach o prawach zwierząt w kraju, który jest potęgą w masowej hodowli zwierząt futerkowych i drobiu.

czas: 11 grudnia 2018 w godzinach 18.00-20.00

miejsce: ul. Dobra 55, sala 3.014, III piętro

Moderator: 

Paweł Sulik, dziennikarz radia TOK FM zajmujący się problematyką społeczną i kulturalną. W swoich audycjach dużo miejsca poświęca rewolucji energetycznej, ochronie środowiska i problemom migracji. Autor programu radiowego „Los Polandos” poświęconego obcokrajowcom żyjącym w Polsce. Muzyk. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii UW.

Paneliści:

prof. dr hab. Andrzej Elżanowski – zoolog i bioetyk, wykłada na Wydziale Artes Liberales UW. Autor licznych, szeroko cytowanych (h-indeks 24) prac naukowych. Przez 16 lat pracował w USA i RFN, m.in. jako stypendysta Smithsonian Institution i US National Research Council. Członek ZG Polskiego Towarzystwa Etycznego. Od dwudziestu lat działa na rzecz poprawy losu zwierząt. Jako członek Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach (1999-2003) spowodował wprowadzenie w Polsce skali inwazyjności doświadczeń i przyczynił się do zmian Ustawy o ochronie zwierząt (m.in. usunięcia wyjątku dopuszczającego ubój bez ogłuszania). Kierował kampanią, która doprowadziła do przyjęcia postępowej Ustawy o doświadczeniach na zwierzętach z 2005 r. i przyczynił się do ulepszenia projektu obowiązującej Ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych z 2015 r. Był wiodącym współautorem wyjściowego projektu ostatniej nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt (z 2010 r.) i architektem kampanii (2012-2014) przeciwko ubojowi rytualnemu. Wspiera autorytetem i wiedzą działania przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt i ich przemysłowej eksploatacji. Od 1983 wegetarianin, od 2013 weganin.

Karolina Kuszlewicz – adwokatka, ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt i przyrody. Członkini Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Rzeczniczka ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym. Autorka publikacji z zakresu prawnej ochrony zwierząt oraz bloga poświęconego edukacji prawnej „W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokata”. Szczególnie związana z problematyką ochrony karpi przed niehumanitarnym traktowaniem i walką przed Sądem Najwyższym o uznanie ich ochrony prawnej. Zajmuje się również doradztwem prawnym w sprawach gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zrównoważonego rozwoju. W 2017r. uznana za numer jeden w rankingu Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra.

dr n. wet. Tomasz Piasecki – adiunkt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ukończył studia specjalizacyjne i uzyskał tytuł specjalisty z zakresu chorób drobiu i ptaków ozdobnych, chorób zwierząt futerkowych oraz chorób zwierząt nieudomowionych. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół patologii, diagnostyki oraz leczenia zwierząt egzotycznych, laboratoryjnych oraz wolnożyjących. Nauczyciel akademicki, wykładowca studiów specjalizacyjnych dla lekarzy weterynarii, założyciel i opiekun Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis”, autor licznych publikacji, projektów badawczych.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?