Klub Absolwentów UWłączymy, inspirujemy i angażujemy

Pokaz Porady Warsztaty

Być vintage w XXI wieku? Cykl „Letnie śniadania z pasją”.

14 lipca 2018
dolne ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, ul. Dobra 56/66

Uwaga: spotkanie odbędzie się w sali wystawowej BUW na parterze

Klub Absolwentów UW zaprasza na 2. śniadanie z cyklu Letnie śniadania z pasją. Lipcowe spotkania Klubu Absolwentów UW. Do udziału w cyklu zapraszamy całą społeczność UW (#JestemzUW) – absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.

Letnie śniadania z pasją to propozycja utrzymania kontaktu z uczelnią po zakończonym cyklu debat „Widoki na przyszłość” i podjęcie tematów z szeroko rozumianej kultury, sztuki i zdrowia, które nie zmieściły się w cyklu spotkań i dyskusji w tym roku akademickim. To projekt angażujący absolwentów UW wokół wspólnych zainteresowań z różnych dziedzin: turystyki, sportu, muzyki, filmu, teatru, malarstwa, rękodzieła, mody itp.

Uniwersytet Warszawski to obecnie kilkaset tysięcy absolwentów, często najlepiej wykształconych, najbardziej twórczych i ambitnych przedstawicieli swoich pokoleń. „Ludzie UW” prowadzą fascynujące badania o międzynarodowym znaczeniu, tworzą wpływowe firmy oraz instytucje, a także zmieniają otaczającą nas rzeczywistość poprzez działania społeczne i kulturalne. To właśnie te działania chcielibyśmy ukazać w cyklu Letnich śniadań z pasją. Chcielibyśmy, aby letnie spotkania były inspiracją do powstania klubów zainteresowań w Klubie Absolwentów UW. 

Kochasz modę retro, ale nie wiesz jak ją nosić współcześnie? O inspiracjach vintage we współczesnej modzie i o trendach, jakie można czerpać z mody historycznej porozmawiamy z Ewą Łukasik – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz.

W programie:

Prelekcja z prezentacją multimedialną „Co to znaczy być vintage w XXI wieku?” – informacja o  funkcjonującym ruchu miłośników retro/vintage, w co włącza się też w pewnym stopniu rekonstrukcja historyczna, ale również liczne facebookowe grupy miłośniczek vintage, ruch pin-up i rockabilly itp. Prezentacja w oparciu o historię mody z praktycznymi aspektami np. jakie najczęściej inspiracje vintage są wybierane i czy faktycznie odzwierciedlają modę historyczną, jakie trendy powracają najczęściej obecnie i przede wszystkim, jakie realne i ciekawe, a jednocześnie nieoczywiste inspiracje modowe można czerpać z mody historycznej.

W programie jest również mini pokaz mody autorskich stylizacji bazujących na różnorodnych elementach mody historycznej.

czas: 14 lipca 2018 w godzinach 11.00-14.00

miejsce: dolne ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Dobra 56/66

Moderator: Monika Sarnecka (absolwentka WNE i WZ UW)

Bezpłatna rejestracja (ilość miejsc ograniczona): https://lipcowe-2sniadanie2018-klubu.evenea.pl

Ewa Tamara Łukasik – od ponad 8 lat wiceprezes Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz zajmującej  się odtwarzaniem ubioru kobiecego z okresu od I wojny światowej do lat 60. Absolwentka arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracownik Uniwersytetu Otwartego UW oraz korektor– free-lancer. Wielokrotnie komentowała oraz brała udział w pokazach mody retro, organizowanych m.in. dla takich instytucji jak Dom Spotkań z Historią, Muzeum Zamek Królewski czy Archiwum Polskiego Radia. Współautorka  trzech wystaw dotyczących historii mody kobiecej oraz autorka artykułu naukowego dotyczącego historii mody plażowej. Wielokrotnie opowiadała o działalności grupy Bluszcz i historii mody kobiecej w mediach, m.in. w TVP1, TVN, Programie 1 PR, radiowej Czwórce, RDC czy „Dzienniku Bałtyckim”. Podejmowała współpracę kostiumograficzną przy projektach filmowych oraz sesjach zdjęciowych, była także stylistką fryzur retro, m.in. podczas kiermaszu vintage w DSH czy Pin Up Pikniku na poznańskiej  Cytadeli. Jako epizodystka występowała w kostiumach historycznych własnego projektu m.in. w filmie „Historia Roja” czy w „Sensacjach XX wieku”. W bieżącym roku akademickim prowadziła na Uniwersytecie Otwartym UW kurs otwarty pt. „Moda kobieca 1900–1970 – wdzięk, styl, szarm, szyk!”, wielokrotnie występowała też z prelekcjami dot. historii mody, m.in. w Staromiejskim Domu Kultury, Muzeum Sopotu, Centrum Kultury Sanacja w Warszawie czy Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Autorka artykułów o historii mody w dwudziestoleciu międzywojennym na portalu niepodlegla.gov.pl. Od kwietnia 2018 r. razem z innymi członkiniami GRH Bluszcz prowadzi w Radiu Kampus mini-audycje „Moda na historię”. Pasjonatka podróży, które wykorzystuje także w celu pogłębiania wiedzy o historii mody; odwiedziła wystawy poświęcone modzie historycznej m.in. w Berlinie, Rydze, Wilnie czy Teheranie.

fot. Marcin Kluczek

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?