Tron papieski w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie Pamiątką po poświęceniu gmachu BUW-u na Powiślu przez papieża Jana Pawła II jest tzw. papieski tron – stoi on od tamtego dnia w centralnym miejscu holu katalogowego Biblioteki.

11 czerwca 1999 r. miała miejsce uroczystość poświęcenia budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przez papieża Jana Pawła II. Zaaranżowały ją i zorganizowały Uniwersytet Warszawski, Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” i władze Kościoła.

Tak, już po śmierci Ojca Świętego, prof. Włodzimierz Siwiński, były rektor UW wspominał:

Od początku mojej kadencji rektora walczyłem o zbudowanie Biblioteki Uniwersyteckiej. Kiedy trwały już prace wykończeniowe, wpadłem na pomysł, żeby BUW otworzył i poświęcił Jan Paweł II. Wkrótce okazało się, że jest to możliwe. Karol Wojtyła odwiedził naszą bibliotekę 11 czerwca 1999 r. Tego dnia źle się poczuł i do końca nie było wiadomo, czy znajdzie siły, żeby poświęcić gmach. Na szczęście jego stan szybko się poprawił. Zobaczyłem Go, jak wysiada z papamobile. I ścisnęło mnie w gardle. To był zgarbiony i bardzo zmęczony człowiek. Bardzo się zmienił przez trzy lata. Twarz miał szarą i matową. Błyszczały mu tylko oczy. Wsiadłem z Nim do windy. Poprosił mnie, żebym opowiedział mu o budynku. Miałem na to 35 sekund. Zapytałem wtedy zatroskany, czy da radę coś powiedzieć. Odpowiedział z szelmowskim uśmiechem: „Nawet jeśli nie będę mógł powiedzieć, to i tak powiem!”. I rzeczywiście powiedział.

poświęcenie gmachu BUW

Jan Paweł II_1999 (2)

Jan_Pawe_II_1999_4_converted

Pamiątka po tym wydarzeniu – papieski tron – stoi od tamtego dnia w centralnym miejscu holu katalogowego Biblioteki. Jego budowę w 1999 r., według ścisłych wytycznych Episkopatu, zlecono firmie z Nowego Sącza, która w zamian za zaproszenia na uroczystość zgodziła się wykonać tron za symboliczne 1 euro. Niewielka tabliczka umieszczona z lewej strony oparcia informuje o pierwotnym przeznaczeniu tego niezwykłego „fotela”.

opracowała Agnieszka Kościelniak-Osiak

Źródło cytatu: Włodzimierz Siwiński, Wspominamy Jana Pawła II, „Gazeta Wyborcza” 2005, nr 79 (dodatek „Gazeta Stołeczna”, s. 7).