Przyszłość (bez) pracy. Rynek pracownika czy technologiczne bezrobocie?

26 października 2017
Czytelnia Instytutu Germanistyki, ul. Dobra 55, parter

Rynek pracy w Polsce podlega radykalnym zmianom. Spadające bezrobocie, stabilny wzrost gospodarczy i procesy demograficzne sprawiają, że coraz częściej mówi się o "rynku pracownika". W największych miastach bezrobocie oscyluje wokół poziomu pełnego zatrudnienia, pensje rosną, a coraz więcej pracodawców narzeka na "brak rąk do pracy". Dla pracowników to dobre wieści - czy jednak aby na pewno?

"Przyszłość (bez) pracy. Rynek pracownika czy technologiczne bezrobocie?"

Debata o rynku pracy przyszłości zainaugurowała cykl „Widoki na przyszłość” organizowany przez Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie było otwarte dla publiczności. Do udziału w cyklu zaprosiliśmy całą społeczność UW (#JestemzUW) – absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.

czas: 26 października 2017 w godzinach 18.00-19.30

miejsce: Czytelnia Instytutu Germanistyki, ul. Dobra 55, parter

Paneliści: Paweł Kastory (Polska Rada Biznesu), dr hab. Renata Włoch (Instytut Socjologii, DELab UW), Rafał Woś (tygodnik Polityka)

Eksperci: prof. Urszula Sztandar-Sztanderska (WNE UW), dr Janina Petelczyc (IPS UW), dr Justyna Pokojska (DELab UW), dr Piotr Ostrowski (IS UW, OPZZ), dr Mateusz Piotrowski (program Rynek pracy – instrukcja obsługi),   Marcin Fiedziukiewicz (pracuj.pl), Anna Gromada (PAN)

Moderator: Filip Konopczyński – Członek Zarządu i analityk Fundacji Kaleckiego, ekspert oraz współautor analiz w projektach badawczych i społecznych dla Narodowego Banku Polskiego, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, czy Akademickiego Związku Sportowego. Publikował m. in. w Gazecie Wyborczej, Przekroju, Oko.press, Dzienniku Opinii, Kulturze Liberalnej, Res Publice Nowej, czy magazynie Kontakt.  Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Instytutu Kultury Polskiej w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Partner debaty:  Biuro Zawodowej Promocji Studentów i Absolwentów UW

O debacie

Rynek pracy w Polsce podlega radykalnym zmianom. Spadające bezrobocie, stabilny wzrost gospodarczy i procesy demograficzne sprawiają, że coraz częściej mówi się o „rynku pracownika”. W największych miastach bezrobocie oscyluje wokół poziomu pełnego zatrudnienia, pensje rosną, a coraz więcej pracodawców narzeka na „brak rąk do pracy”. Dla pracowników to dobre wieści – czy jednak aby na pewno?

Równocześnie Polskę dosięgają zjawiska globalne: imigracja zarobkowa, zastępowanie miejsc pracy przez roboty i algorytmy, spadek tempa wzrostu produktywności czy coraz większe znaczenie pracy zdalnej. Jak te procesy wpłyną na życie polskich pracowników? Czy nowe technologie to w większym stopniu szansa, czy zagrożenie dla jakości i dostępności miejsc pracy? Pytania te są kluczowe dla dzisiejszych uczniów i studentów. Nasi goście próbowali na nie odpowiedzieć.

fot. Aleksandra Przybora

Kolejne tematy debat:

23 listopada 2017: Co z polską „doliną krzemową”? Innowacyjność, rewolucja technologiczna i miejsce Polski w światowej gospodarce;

grudzień 2017: Czy da się powstrzymać katastrofę? Polska po zmianach klimatu i środowiska;

styczeń 2018: Uniwersytet Warszawski jutra. Innowacje w przestrzeni kampusów akademickich.